• Powrót

  • Kl.I TIB

    wybrane fragmenty Biblii oraz konteksty biblijne
    J.Parandowski: Mitologia (wybór) oraz konteksty mitologiczne
    Homer: Iliada (fragmenty)
    Sofokles: Król Edyp
    liryka starożytna (wybór)
    Platon: Obrona Sokratesa (fragment)
    Bogurodzica
    Posłuchajcie bracia miła
    Pieśń o Roladzie (fragmenty)
    Legenda o świętym Aleksym (fragment)
    Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragment)
    Dzieje Tristana i Izoldy (fragment)
    Dante: Boska Komedia (fragmenty)
    Boccaccio: Sokół
    Petrarka: Sonety do Laury (wybór)
    Morus: Utopia (fragmenty)
    W. Szekspir: Makbet
    Jan Kochanowski :treny (wybór);pieśni (wybór),fraszki (wybór)
    Piotr Skarga: Kazania sejmowe (wybór)
    Frycz Modrzewski: O poprawie Rzeczpospolitej (fragmenty)
    polska poezja baroku (wybór)
    Henryk Sienkiewicz: Quo vadis
    C.S.Levis:Listy starego diabła do młodego
    Jan Paweł II: Pamięć i tożsamość (wybór)


    Kl.III TL

    A.Mickiewicz: liryki lozańskie (wybór), „Pan Tadeusz”
    J. Słowacki: liryka (wybór), ,,Kordian”
    Z. Krasiński: „Nie- Boska komedia”
    C.K. Norwid: liryka (wybór)
    B. Prus: „Lalka”, „Kamizelka”
    E.  Orzeszkowa: „Nad Niemnem”, „Gloria victis”
    M. Konopnicka: „Mendel Gdański”
    H. Sienkiewicz: „Potop”
    F. Dostojewski: „Zbrodnia i kara”
    Wybór poezji modernistycznej
    J. Conrad: „Jądro ciemności”
    S. Wyspiański: „Wesele”
    Jan Paweł II: „Pamięć i tożsamość” (wybór)
     
    Kl.III TIB

    A.Mickiewicz: ,,Dziady cz. III” (przypomnienie i uzupełnienie), liryki lozańskie (wybór), „Pan Tadeusz”
    J. Słowacki: liryka (wybór), ,,Kordian”
    Z. Krasiński: „Nie- Boska komedia”
    C.K. Norwid: liryka (wybór)
    B. Prus: „Lalka”, „Kamizelka”
    E.  Orzeszkowa: „Nad Niemnem”, „Gloria victis”
    M. Konopnicka: „Mendel Gdański”
    H. Sienkiewicz: „Potop”
    F. Dostojewski: „Zbrodnia i kara”
    Wybór poezji modernistycznej
    J. Conrad: „Jądro ciemności”
    S. Wyspiański: „Wesele”
    Jan Paweł II: „Pamięć i tożsamość” (wybór)

    Kl. III TIA

    J. W. Goethe: „Cierpienia młodego Wertera”
    A.Mickiewicz: liryka (wybór), ballady (wybór), „Dziady cz. III”,
    „Pan Tadeusz”
    J. Słowacki: liryka (wybór), ,,Kordian”
    Z. Krasiński: „Nie- Boska komedia”
    C.K. Norwid: liryka (wybór)
    B. Prus: „Lalka”, „Kamizelka”
    E.  Orzeszkowa: „Nad Niemnem”, „Gloria victis”
    M. Konopnicka: „Mendel Gdański”
    H. Sienkiewicz: „Potop”
    F. Dostojewski: „Zbrodnia i kara”
    Wybór poezji modernistycznej
    J. Conrad: „Jądro ciemności”
    S. Wyspiański: „Wesele”
    Jan Paweł II: „Pamięć i tożsamość” (wybór)

     

     

     

     

     

     

    Spis lektur

    na rok szkolny

    2011-2012

     




    Kl. IV TE

    H. Sienkiewicz:,,Potop”
    f. Dostojewski:,,Zbrodnia i kara”
    Wybór poezji modernistycznej
    J.Conrad:,, Jądro ciemności”
    S. Wyspiański: „Wesele”
    W.S.Reymont: „Chłopi” (t.I)
    S. Żeromski: „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie”
    W.Gombrowicz:„Ferdydurke”
    (rozdz. II,III,VI,VII,VIII,IX,X,XII,XIV)
    Z. Nałkowska: „Granica”
    poezja Skamandra (wybór)
    M. Pawlikowska-Jasnorzewska: liryka (wybór)
    B. Leśmian: liryka (wybór)
    poezja wojny i okupacji (K.K.Baczyński, T.Różewicz)
    T.Borowski: „Pożegnanie z Marią”, „U nas, wAuschwitzu...”,
    „Proszę państwa do gazu”, „Bitwa pod Grunwaldem”
    G. Herling-Grudziński: „Inny świat”
    H.Krall: „Zdążyć przed Panem Bogiem"
    wybór wierszy: Cz. Miłosz, Z.Herbert, S.Barańczak,
    J.Twardowski, W.Szymborska, M.Białoszewski
    S.Mrożek: „Tango”
    T. Różewicz: ,,Kartoteka”(fragmenty)
    A.Camus: „Dżuma”

    Kl. IV TIA

    Wybór poezji modernistycznej
    J.Conrad:,, Jądro ciemności”
    W.S.Reymont: „Chłopi” (t.I)
    S. Żeromski: „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie”
    W.Gombrowicz:„Ferdydurke”
    (rozdz. II,III,VI,VII,VIII,IX,X,XII,XIV)
    Z. Nałkowska: „Granica”
    poezja Skamandra (wybór)
    M. Pawlikowska-Jasnorzewska: liryka (wybór)
    B. Leśmian: liryka (wybór)
    poezja wojny i okupacji (K.K.Baczyński, T.Różewicz)
    T.Borowski: „Pożegnanie z Marią”, „U nas, wAuschwitzu...”,
    „Proszę państwa do gazu”, „Bitwa pod Grunwaldem”
    G. Herling-Grudziński: „Inny świat”
    H.Krall: „Zdążyć przed Panem Bogiem"
    wybór wierszy: Cz. Miłosz, Z.Herbert, S.Barańczak,
    J.Twardowski, W.Szymborska, M.Białoszewski
    S.Mrożek: „Tango”
    T. Różewicz: ,,Kartoteka”(fragmenty)
    A.Camus: „Dżuma”



    Lektury obowiązkowe dla osób zdających maturę na poziomie rozszerzonym:


    J.Kochanowski: Treny
    J.Słowacki: Kordian
    W.Gombrowicz: Trans- Atlantyk
    M.Kuncewiczowa: Cudzoziemka
    S.I.Witkiewicz: Szewcy
    Dante: Boska Komedia (fragmenty Piekła)
    J.W.Goethe: Faust (cz.I: fragmenty sceny W pracowni - rozmyślania Fausta o sobie i o swoim życiu, rozmowa z Mefistotelesem)
    F.Kafka: Proces
    M.Bułhakow: Mistrz i Małgorzata